Witaj na blogu Autiliusa!

Znajdziesz tu najświeższe informacje dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu, nowinki naukowe i technologiczne. Na bieżąco relacjonujemy co u nas słychać. Pozostańmy w kontakcie!

- Załoga Autiliusa

Chcesz otrzymywać informacje o najnowszych artykułach? Zapisz się na newsletter!

Jak pomóc dzieciom budować relacje z rodzeństwem z autyzmem?

Dla dzieci z autyzmem posiadanie brata lub siostry jest szczególnie istotne. Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem relacji koleżeńskich, dlatego brat lub siostra są często ważnymi partnerami zabaw i codziennymi towarzyszami. Jednocześnie autyzm może stanowić przeszkodę w budowaniu tych relacji. Warto jest wiedzieć, jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w zbudowaniu bliskiej relacji z bratem lub siostrą z autyzmem.

rodzenstwo.jpg
5 najczęstszych zdolności u dzieci z autyzmem

Jedną z niezwykłych zagadek związanych z autyzmem jest przeplatanie się deficytów i zdolności. Zauważył to już Leo Kanner, opisując pierwsze dzieci, które otrzymały diagnozę autyzmu. Niektórzy rodzice, zaniepokojeni opóźnieniem w rozwoju mowy, nietypowymi zabawami, obojętnością na sygnały społeczne, dostrzegali jednocześnie zdumiewające kompetencje swoich dzieci w specyficznych zadaniach.

savant.jpg
Problemy ze snem u dzieci z autyzmem - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Szacuje się, że od 50 do 80% dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma problemy związane ze snem. Dla porównania, wśród dzieci rozwijających się typowo występują one u 11 - 37% dzieci. W związku z tym przedstawiamy krótko najważniejsze informacje, jakie na temat snu u dzieci z autyzmem znaleźć można w literaturze naukowej.

usypianie_bez_ramki.jpg
Jak domowe zwierzęta wpływają na dzieci z autyzmem?

Zwierzęta od dawna włączane są w terapię dzieci z autyzmem. Entuzjastycznych relacji o pozytywnych efektach dogoterapiii czy delfinoterapii nie brakuje. Okazuje się, że nie tylko specjalnie wyszkolony zwierzak może pomóc w rozwoju dziecka z autyzmem. Coraz więcej doniesień wskazuje, że również te zwykłe, domowe czworonogi mogą okazać się wartościowymi towarzyszami.

Fotolia_96618130_XS.jpg
Jak wykorzystać lustro w terapii osób z autyzmem? Ćwiczenia kształtujące samoświadomość

Propozycja programu ćwiczeń dla osób z autyzmem, w którym wykorzystano lustra do rozpoznawania siebie, odróżniania od innych i poprawiania kontaktu wzrokowego.

lustro_cover.jpg
4 najważniejsze wnioski z raportu JiM

Wczoraj Fundacja JiM wydała raport „Dziecko z autyzmem. Dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce”. Zapoznaliśmy się z nim. Poniżej przedstawiamy 4 najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań.

JiM-cover.jpg
Jak założyć subkonto w fundacji?

Idea przekazywania 1% od podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Od 2007 r. wystarczy wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć, wpisując odpowiednie informacje na rozliczeniu rocznym. Dzięki tak prostej procedurze oraz licznym kampaniom społecznym wielu Polaków decyduje się na przekazanie 1% dla OPP. Duża część tych wpływów trafia do konkretnych potrzebujących osób dzięki możliwość założenia subkonta w organizacji zbierającej jeden procent.

Jak założyć subkonto w fundacji
Cztery technologie dla osób z autyzmem, o których usłyszycie w 2016 roku

Ostatnio na naszym blogu było bardzo naukowo, dlatego dla odmiany proponujemy kilka ciekawostek technologicznych związanych z autyzmem. Wybraliśmy dla Was cztery różne produkty, które wydają nam się warte uwagi. O zastosowaniu trzech pierwszych w polskich warunkach na razie nie ma mowy. Warto jednak wiedzieć, że takie pomysły powstają i są rozwijane, a kto wie, może kiedyś zawitają również do nas?

Czy autyzm ma się w genach?

W latach 40. XX wieku, kiedy po raz pierwszy naukowo opisano objawy autyzmu, panowała tendencja do poszukiwania przyczyn zaburzeń psychicznych w otoczeniu człowieka. Trudności dzieci z autyzmem uznawane były za konsekwencje nieprawidłowych relacji z rodzicami, zwłaszcza z matką – ich chłodny, mało emocjonalny stosunek do dzieci miał oddawać termin „refrigerator mothers” (chłodne matki).

Dlaczego autyzm jest rzadszy u dziewczynek?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu występują znacznie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Chociaż prawidłowość ta znana jest tak długo, jak długo mówi się w nauce o autyzmie, wciąż nie udało się wyjaśnić jej przyczyn. Lata teoretycznych dociekań, popartych coraz liczniejszymi badaniami, przyniosły kilka interesujących teorii na ten temat.

Komputer w terapii dzieci z autyzmem

O tym, że osoby z autyzmem i zespołem Aspergera z łatwością odnajdują się w uporządkowanym i działającym według ścisłych reguł środowisku komputerowym wiedzą zarówno rodzice, jak i terapeuci. A co na to naukowcy? Dzisiaj przyjrzymy się temu w jaki sposób i dlaczego programy komputerowe wykorzystywane są w terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Autilius w gronie najbardziej innowacyjnych firm

Miło nam poinformować, że firma Autilius została doceniona przez kapitułę i organizatorów VII edycji konkursu "Innowator Mazowsza"

Jak dzieci uczą się podążać za wzrokiem?

Kiedy rozmawiająca z nami osoba nagle skieruje wzrok w bok, prawdopodobnie automatycznie spojrzymy w tę samą stronę, zanim jeszcze zdążymy o tym pomyśleć. Przyjmując perspektywę ewolucyjną, postąpiliśmy bardzo słusznie – wzrok naszego rozmówcy mogło przyciągnąć coś niebezpiecznego.

Wspólna uwaga - dlaczego dzieci z autyzmem mają z nią trudności?

W poprzednim artykule opisaliśmy, czym jest wspólna uwaga i dlaczego związane z nią umiejętności są tak ważne dla rozwoju społecznego dziecka . Dzisiejszy poświęcony jest mechanizmom, którymi psycholodzy starają się wyjaśnić zaobserwowane u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu trudności w obszarze wspólnej uwagi.

Wspólna uwaga - podstawa rozwoju społecznego

Posługiwanie się wskazywaniem czy rozpoznawanie, na co patrzy druga osoba to umiejętności, które dzieci rozwijające się typowo nabywają w dwóch pierwszych latach życia. Nie wymagają one specjalnego treningu - wrodzona tendencja do kierowania uwagi na sygnały społeczne, wrażliwość na widok twarzy i skierowane na nas spojrzenie w połączeniu z codziennymi kontaktami z opiekunami pozwalają maluchom bez trudu opanować te niewerbalne sposoby komunikacji.

Start Autiliusa na Konferencji Fundacji SYNAPSIS

Z radością informujemy, że nasz pierwszy program, Autilius Wspólna Uwaga, jest dostępny w sprzedaży. Jako pierwsi zobaczyli go uczestnicy konferencji Fundacji SYNAPSIS (A)utyzm - (S)eksualność - (D)ylematy.

Razem dla autyzmu w Bydgoszczy
Jesteśmy już w Warszawie i powoli wracamy do rzeczywistości po niesamowitych wrażeniach jakich dostarczył nam wczorajszy jubileusz 10-lecia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Bydgoszczy.
OSA, czyli Ogólnopolski Spis Autyzmu

Stowarzyszenie Innowacji Społecznych "Ukryty Potencjał", które na swoim koncie ma już sukces w postaci pierwszej edycji wolontariatu koleżeńskiego "Mary i Max", rozpoczyna kolejny ambitny projekt. Tym razem przygotowało Ogólnopolski Spis Autyzmu, czyli badanie sondażowe kierowane do osób z diagnozą autyzmu, zespołu Aspergera lub całościowych zaburzeń rozwoju.

W autyzmie prawdziwa przyjaźń też jest możliwa
Napawające optymizmem obserwacje badaczy, którzy analizując relacje wysoko funkcjonujących dzieci z autyzmem i ich przyjaciół zauważyli wiele podobieństw do przyjaźni zawieranych przez typowo rozwijających się rówieśników. Przywołują kilka teorii, które tłumaczyć mogą trudności w interakcjach z bliskimi i budowaniu więzi, jednocześnie pokazując przykład grupy dzieci, którym najwyraźniej udało się je przezwyciężyć.
Rozpoznawanie emocji w głosie
W przedstawionym eksperymencie badacze podjęli zagadnienie integracji słuchowych i wzrokowych informacji o emocjach u wysoko funkcjonujących dzieci i nastolatków z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Sprawdzili też, czy przy rozpoznawaniu emocji w głosie występują podobne prawidłowości, jak w badaniach nad rozpoznawaniem ekspresji mimicznych.
Autilius na pikniku Rozkrzycz Autyzm

Ten weekend minął nam pod hasłem "Rozkrzyczmy autyzm". Fundacja Mały Piesek Zuzi zorganizowała w Poznaniu piknik, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. Rozkrzyczmy autyzm zebrało w parku poznańskiej Areny 8 organizacji zajmujących się autyzmem. Były pokazy jazdy synchronicznej na koniach, był spektakl teatralny przygotowany przez osoby z autyzmem, mogliśmy posłuchać o działalności poszczególnych organizacji. Autilius zapewnił "namiot komputerowy", który cieszył się dużą popularnością wśród najmłodszych uczestników pikniku.

Spotkajmy się w Poznaniu!

Jeśli długi weekend spędzacie w okolicach Poznania, na niedzielne popołudnie polecamy odwiedzenie pikniku "Rozkrzycz autyzm razem z nami". Organizowana przez Fundację Mały Piesek Zuzi akcja odbywać się będzie 4 maja w godzinach 12.00 - 16.00 w parku koło Hali Arena.

Aplikacja, która uczy zasad interakcji społecznych
Czy tak wygląda przyszłość technologii wspierających osoby z autyzmem w prowadzeniu rozmowy? Artykuł opowiada o MOSOCO, aplikacji na telefon stworzonej do celów badawczych, która prowadzi uczniów przez kolejne etapy rozmowy, podpowiadając zachowania, korygując błędy i synchronizując działania z partnerem. Zdjęcie przedstawiające dzieci wpatrzone w ekrany czy sztywne kroki, jakie kolejno przechodzą, mogą budzić wątpliwości, czy taka pomoc może nauczyć naturalnej i swobodnej rozmowy, ale warto jest przyglądać się tego typu pomysłom. Kto wie, może to, co dziś wydaje nam się nierealne, za kilka lat stanie się rzeczywistością?
Czy podoba Ci się mój rysunek? Pochlebstwo jako sposób dbania o reputację
W opisywanym artykule sprawdzono, czy osoby z autyzmem zastosują typowy dla rówieśników sposób na polepszenie swojego wizerunku w oczach innej osoby. Pomysłowy eksperyment stwarzał możliwość podniesienia oceny autoportretu w towarzystwie dorosłego, który twierdził, że jest autorem rysunku. Taką zmianę uznawano za pochlebstwo, będące jedną z form dbania o swoją reputację.
Dzieci z autyzmem odgadują i naśladują intencje?
O tym, że dzieci z autyzmem mają trudności z naśladowaniem gestów, wiadomo od dawna. Tym razem do standardowych prób dodano także naśladowanie intencji - należało odgadnąć, jaki był cel działań modela i zrobić to, co jemu się nie udawało. Okazało się, że przy takim zadaniu dzieci z autyzmem, które zgodnie z przewidywaniami nie umiały naśladować gestów, wprawiły z zdumienie badaczy. Wyniki ich eksperymentu, jasno wskazujące na występowanie nieoczekiwanej prawidłowości, robią wrażenie.
Czy dzieci z autyzmem kłamią?
Artykuł opisuje eksperyment, w którym dzieci z autyzmem postawiono w sytuacjach skłaniających do kłamstwa. Autorzy sprawdzili, czy będą one chciały oraz umiały oszukiwać, aby ukryć złamanie zasad oraz aby nie sprawić przykrości drugiej osobie.
Rozpoznawanie emocji w muzyce
Prezentujemy bardzo przyjemny, wzbogacony utworami muzycznymi artykuł. Sprawdzono w nim, jak wysoko funkcjonujące nastolatki z zaburzeniami ze spektrum autyzmu radzą sobie z identyfikowaniem emocji w słyszanych nagraniach.
Co o przetwarzaniu bodźców może powiedzieć iluzja?
Eksperyment, w którym porównywano wysoko funkcjonujące dorosłe osoby z autyzmem i zespołem Aspergera oraz grupę kontrolną, dostarczył ciekawych danych. Obie grupy ulegały iluzji, doświadczając poczucia, że gumowa ręka należy do nich. Jednak osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu okazały się być bardziej odporne na niezgodność informacji z różnych zmysłów, nie dając się oszukać mylącej wskazówce wizualnej.
Czy twarze rozpraszają osoby z autyzmem?
Przedstawiamy dzisiaj eksperyment, w którym sprawdzano, czy nastolatki z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będą rozpraszały się w zadaniu percepcyjnym zdjęciem twarzy tak, jak osoby typowo rozwijające się. Wyniki analizowane są nie tylko ze względu na ogólny podział na grupy, ale także z uwzględnieniem indywidualnego nasilenia zachowań charakterystycznych dla autyzmu.
Nowa propozycja testu do badań przesiewowych
Zadanie pull-to-sit, czyli podnoszenie dziecka z pozycji leżącej do siedzącej przez ciągnięcie za rączki sprawdza, czy potrafi ono dostosować pozycję głowy do zmian w ułożeniu reszty ciała. Autorzy artykułu przekonują, że niepowodzenie w tym teście jest dobrym predyktorem późniejszej diagnozy u dzieci z grupy wysokiego ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Fałszywe fotografie podważające najpopularniejszy test teorii umysłu
Wątpliwości związane z testem fałszywych przekonań doprowadziły do badań, w których starano sie ustalić, jakie umiejętności konieczne są do rozwiązania zadania typu Sally-Anne. Ich wyniki skłaniają do zastanowienia, czy rzeczywiście trzylatki mają specyficzny problem z wnioskowaniem o intencjach innych. Paradoksalnie, badania te umocniły tezę o opóźnieniu rozwoju teorii umysłu u osób z autyzmem.
Opaska MYO - rewolucja w sterowaniu ruchem
Opaska MYO jeszcze nie weszła do sprzedaży, a juz okrzyknięto ją jednym z przełomowych produktów świata technologii. Chociaż największy entuzjazm budzi u zapalonych graczy komputerowych, możliwości, jakie stwarza, są dużo szersze. Twórcy już zdradzają plany wykorzystania jej do pomocy osobom niepełnosprawnym.
Kampania Fundacji SYNAPSIS
W tym tygodniu ruszyła kampania Fundacji SYNAPSIS. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na pierwszy w Polsce program wykrywania autyzmu u niemowląt i małych dzieci.
W jaki sposób myślimy o myślach innych, czyli teoria umysłu
Odchodząc na chwilę od naukowych nowinek, prezentujemy krótkie wprowadzenie w zagadnienie teorii umysłu. Opóźnienie jej kształtowania uznaje się za jeden z głównych deficytów w rozwoju poznawczym dzieci z autyzmem. Dlatego chcielibyśmy poświęcić tę notkę opowiedzeniu o tym, czym jest teoria umysłu oraz w jaki sposób się ją testuje, aby później przejść do zagadnienia w kontekście autyzmu.
Relacja z konferencji Fundacji SYNAPSIS
Konferencja "AUTYZM. Interakcje - Porozumienie - Dialog" za nami, ale pozytywne emocje, jakie przyniosła, jeszcze długo będą dodawać nam sił do pracy. Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć
Karmienie niemowlaka okazją do zaobserwowania wczesnych sygnałów ostrzegawczych?
Autorzy artykułu starają się udowodnić, że trudności w przewidywaniu można wykryć już w pierwszych miesiącach życia dziecka, a okazję do obserwacji mogą stanowić codzienne posiłki.
Autilius na konferencji Fundacji SYNAPSIS
Miło nam poinformować, że Autilius będzie jednym z wystawców na konferencji "AUTYZM. Interakcje - Porozumienie - Dialog", organizowanej przez Fundację SYNAPSIS.
O autyzmie i naszych grach w radiu RDC
Dla odmiany coś do posłuchania - ostatni Niedzielny Poranek w Radiu Dla Ciebie poświęcony był tematyce autyzmu.
Zapach matki ułatwia naśladowanie
Zastanawiając się, jak pomóc dzieciom z autyzmem w przezwyciężeniu trudności w naśladowaniu, badacze wpadli na zaskakujący pomysł, aby wykorzystać znany im doskonale zapach matki.
Co nowego w pracach nad Autiliusem?
Październik był dla Załogi Autiliusa pracowitym miesiącem. Jesteśmy w trakcie rekrutacji do testów, dzięki którym dowiemy się, jak dzieci radzą sobie z grami wykorzystującymi nowoczesne technologie.
Znaczenie vs szczegóły - co wybierze dziecko z autyzmem?
W eksperymencie badającym przetwarzanie informacji wzrokowych sprawdzano, czy wysoko funkcjonujące dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będą bardziej skłonne dopasowywać obrazki pod względem ich znaczenia, czy zawartych w nich szczegółów.
Co przeszkadza dzieciom z autyzmem w budowaniu umiejętności społecznych?
W grupie dwulatków rozwijających się prawidłowo oraz dzieci o opóźnionym rozwoju, ale bez autyzmu, zaobserwowano spodziewaną preferencję dla obrazków, w których można było rozpoznać ruchy ludzkie. Dzieci z autyzmem patrzyły równie często na sensowne i bezsensowne układy świateł, wystąpił jednak jeden wyjątek, któremu badacze przypisują ogromne znaczenie.
Osoby z autyzmem widzą twarz inaczej
Przedstawimy dziś wyniki jednego z pierwszych badań eye-trackingowych nad osobami z autyzmem, przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, w 2002 roku.
Autilius na Targach REHABILITACJA
Autilius zadebiutował. Na miejsce naszej premiery wybraliśmy łódzkie targi REHABILITACJA. Cieszymy się, że byliście w tym ważnym dla nas dniu z nami i tak licznie odwiedziliście nasze stoisko.
Autyzm w świecie nowych technologii - konferencja
Terapeuci pracujący z osobami z autyzmem mają coraz więcej możliwości korzystania z dobrodziejstw nowych technologii. Zapraszamy Was do Łodzi na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się najnowszym trendom technologicznym w dziedzinie terapii autyzmu, zaprezentujemy dostępne programy oraz zatrzymamy się na chwilę nad wynikami badań dotyczącymi ich skuteczności. Na koniec opowiemy o możliwościach jakie daje w terapii technologia motion capture i pokażemy aplikację, która już niedługo będzie dostępna na polskim rynku.