Karmienie niemowlaka okazją do zaobserwowania wczesnych sygnałów ostrzegawczych?

2013-11-18
poprzednia strona

Chcesz otrzymywać informacje o najnowszych artykułach? Zapisz się na newsletter!

Tym razem prezentujemy artykuł, w którym codzienna, zwyczajna, a często wręcz nudna czynność karmienia niemowląt nabiera nowego znaczenia. Okazało się, że może ona dostarczać informacji cennych dla wczesnego wykrywania autyzmu. Chociaż konieczne są dalsze badania, pierwsze doniesienia brzmią obiecująco.

Każdy posiłek, podczas którego opiekun karmi dziecko, wymaga wejścia w interakcje społeczne oraz dostosowania się do działań innej osoby. Dzieci uczą się, że czynności wykonywane są w określonej kolejności, a różne zachowania prowadzą do odmiennych konsekwencji. Pozwala to na naukę przewidywania tego, co się za chwilę wydarzy i odpowiedniego reagowania. Przykładem takiego przewidywania jest otwieranie przez dziecko buzi, zanim rodzic zbliży do niej łyżeczkę z jedzeniem.

Zdjęcie dziecka podczas karmienia

Istnieje wiele doniesień o tym, że dzieci z autyzmem nie wykazują zachowań, które świadczą o przewidywaniu, lub ich reakcje są wtedy spóźnione, czyli na przykład nie udaje im się uchronić przed upadkiem przez wyciągnięcie rąk przed siebie. Badacze chcieli udowodnić, że trudności te można wykryć już w pierwszych miesiącach życia, a okazję do obserwacji mogą stanowić codzienne posiłki. Sprawdzili więc, czy dzieci, u których później zdiagnozowano autyzm, rzadziej otwierały buzię w przewidywaniu nadchodzącej łyżeczki z pokarmem niż dzieci typowo rozwijające się.

Analizie poddano filmy wideo pochodzące z domowych rejestrów. Sprawdzano zachowania dzieci w kolejnych miesiącach życia. Za przewidywanie uznawano tylko otworzenie buzi, zanim łyżeczka dotknie ust. Nie liczył się jeden z najczęstszych zabiegów rodziców, czyli rozśmieszenie dziecka - zliczano tylko próby, w których otwarcie buzi było zamierzone.

Typowo rozwijające się niemowlęta, które na początku miały problemy z przewidywaniem, szybko się tego nauczyły, a poprawę można było zaobserwować nawet w trakcie trwania jednego posiłku. U dzieci z autyzmem nauka przebiegała znacznie wolniej.

Autorzy wnioskują, że wiek od 4 do 6 miesięcy może być okresem sensytywnym, w którym możliwe jest wykrycie deficytów w przewidywaniu. Jest to obiecujące doniesienie, zwłaszcza że tego typu wczesne sygnały ostrzegawcze są przez naukowców intensywnie poszukiwane.

Nie jest to badanie eksperymentalne, a jedynie analiza nagrań wideo, w dodatku pochodzących z domowych rejestrów, ocenie podlegają więc dane niewystandaryzowane i niekoniecznie reprezentatywne dla wszystkich dzieci w tym wieku. Do wyników należy podchodzić ostrożnie, zwłaszcza w obliczu małej liczby przeanalizowanych nagrań. Sami autorzy podkreślają, że ich praca stanowić powinna impuls do dalszych badań, z bardziej kontrolowanymi warunkami, które będą uprawniać do wyciągania wniosków.

Autilius Wspólna Uwaga

Na podstawie: J. Brisson, P. Warreyn, J. Serres, S. Foussier, J. Adrien-Louis (2012). Motor anticipation failure in infants with autism: a retrospective analysis of feeding situations. Autism.

Autorzy artykułu starają się udowodnić, że trudności w przewidywaniu można wykryć już w pierwszych miesiącach życia dziecka, a okazję do obserwacji mogą stanowić codzienne posiłki.